Životopis


Sigmund Freund – dětství a studia

Sigmund Freud se narodil 6. května 1856 na Moravě v Příboře. Ale už ve třech letech se odstěhoval s rodiči do Vídně díky finanční krizi a díky strachu otce z bídy. Přestože ve Vídni prožil pak téměř celý život, nikdy se s Vídní zcela nesžil. Zdá se, že ztráta domova ve třech letech byla pro Freuda bolestná, tehdy v něm také mimo jiné vznikl odpor k železnici a často obviňoval otce za to, že byl nucen opustit moravský Příbor.

Ve Vídni Freud prošel základní a střední školou a to s vynikajícím prospěchem. Byl nadaný žák a měl vynikající fotografickou paměť. Ohledně kariéry, o které po skončení školy měl stejně jenom nejasné tušení rozhodl fakt, že mladý Žid v té době mohl studovat jen jednu ze tří věcí: obchod, práva, nebo medicínu. Freud tedy studoval medicínu ve Vídni od roku 1873 po celých osm let, i když stačilo pět roků. Dal podle svých vlastních slov přednost delšímu teoretickému vzdělání před rychlým nástupem do praxe.


Sigmund Freund – neurolog a kokain

Roku 1876 nastoupil do fyziologické laboratoře, kterou vedl Ernst Brücke, kde zkoumal histologii nervových buněk. I po dosažení doktorátu byl závislý na podpoře od otce, a tak se z existenčních důvodů rozhodl pro praxi lékaře. Po zasnoubení roku 1882 nastoupil tříletou praxi ve vídeňské nemocnici, kam se později dostal na psychistrickou kliniku prof. Theodora Meynerta, který měl obrovské znalosti o mozku.

Sigmund Freund v roce 1884 až 1887 systematicky studoval účinky kokainu. Jako první zjistil anestetické účinky kokainu. Kokain zkoušel i sám na sobě a také na pacientech. Experimenty však přerušil díky cestě ke snoubence, zatímco kolega Koller pokračuje v pokusech a získá proslulost, nikoli Freud.


Sigmund Freund – začátek soukromé praxe a slávy

Roku 1885 byl jmenován soukromým docentem pro obor psychopatologie a získal stipendium na cestu do Paříže. Následovala studijní cesta, kde se potkal s neurologem Jeanem Martinem Charcotem, která mu zprostředkovala zkušenost s psychopatologií. Zde se naučil hypnóze.

Svatba s dlouholetou snoubenkou Martou Bernaysovou roku 1886 znamenala významný mezník v jeho životě. Freud se odpoutal od své dominantní matky, přestěhoval se. Také byl nucen se nějakou dobu věnovat materiálním starostem a řešení nedostaku peněz. Freund přijímá místo ředitele v Ústavu pro dětské choroby ve Vídni.

Pod vlivem zkušeností z Francie začal 1887 používat zkušeností z hypnózy. Zde se mu podařilo několik zázračných vyléčení, takže pacientů měl dostatek. Ovšem vyléčení se ukázala jako přechodná. Freudův vývoj výrazně ovlivnil Josef Breuer.

V předchozích letech Freud bojoval se získáváním prostředků na život, situace se nyní změnila. Měl obrovské množství pacientů a byly dny, kdy vydělal i přes 100 zlatých. Řádným profesorem pak byl jmenován o hodně později v roce 1920.

Freud vypracovává základy psychoanalytických doktrín a zároveň se objevují jeho první stoupenci a následovníci.


Sigmund Freund – obtížná nemoc a jeho první teorie

Ve dvacátých letech 20. století Freuda začal trápit zhoršující se zdravotní stav, který mu téměř znemožnil vystupovat na veřejnosti, protože mluvil jen se značnými obtížemi. O to více se začal věnovat dalšímu rozvoji psychoanalýzy. V knize „Já a ono“ (Das Ich und das Es) roku 1923 poprvé formuluje tzv. strukturální teorii lidské psychiky. V tomto modelu tvoří duševní aparát tři hlavní struktury: id (ono), ego (já) a superego (nadjá). Id obsahuje pudové tendence, ego je centrální řídící systém psychiky, který má za úkol vyrovnávat se s tlaky z vnějšího světa, i z id. Ego také disponuje obrannými mechanismy a odkládá pudové uspokojení. Superego obsahuje obsahuje svědomí a morálku, která se formuje vnitřňováním příkazů a zákazů autorit.

Pojem Superega se zrodil v polemice s jeho žákem Alfredem Adlerem.

Psychoanalytické hnutí, které založil Freud se distancoval od ostatních proudů ostřeji, než je běžné. Freud založil nejužší vedení tohoto hnutí, tzv. komité, které se skládalo z nejoddanějších stoupenců psychoanalytického směru. Komité mělo charakter tajného spolku a jeho členové dokonce nosili prsteny se stejným symbolem. Smyslem komité bylo chránit Freudovi pomáhat v práci a také chránit ho před osobními útoky a konflikty.1 Jádro komité tvořilo pět lidí – Jones, Ferenczi, Sachs, Abraham a do roku 1919 Eitington.


Sigmund Freund – nacismus a konec života

Po nástupu fašismu roku 1933 zahájili nacisté ostré akce proti psychoanalýze. Zde nejspíše hrálo značnou roli to, že Freud byl Žid. Likvidace psychoanalýzy v třetí říši byla jedna z akcí, která se Hitlerovi zdařila. Při pálení protinacistických knih hořely i Freudovy spisy. Po obsazení Rakouska roku 1938 zachránil Freuda před koncentračním táborem jeho věhlas a také značné konexe. Německý vyslanec Graf von Welczek byl upozorněn jinými státy, že špatné zacházení s Freudem ze strany nacistů by vyvolalo světový skandál. Zdá se, že také Mussolini, kterému Freud věnoval jednu ze svých prací, neboť je spojoval zájem o antické vykopávky, intervenoval u Hitlera nebo u německého vyslance ve Vídni. Po dalších zásazích britského ministra vnitra Samuela Hoara a Royal Society vydali nacisté povolení k přestěhování pro Freuda, jeho rodinu, služebnictvo, osobního lékaře a určitý počet jeho žáků s rodinami. Do hry byl zapojen i prezident Roosevelt, když 4. června 1938 bylo vydáno konečné povolení. Nacisté požadovali za možnost odcestovat 12 000 zlatých, které zaplatila Freudova žákyně.

Přes Paříž odcestoval Freud do Londýna. Umírá roku 1939 v zásadě eutanazií na vlastní žádost po předávkování morfiem podaným jeho doktorem.